VAT 2013. Ulga na złe długi.

Podatek VAT. Ulga na złe długi.




Kasowa metoda rozliczania podatku VAT dla małych podatników, nie jest zawsze w pełni korzystna. Podatnicy, którzy wybrali taką metodę rozliczania podatku będą wprawdzie czekać z zapłatą VAT-u do czasu uregulowania należności ale także trudniej będzie skorzystać z tzw. ulgi na złe długi. 
Ulga na złe długi to prawo do skorygowania podstawy opodatkowania oraz podatku należnego (związanego z sprzedażą) w przypadku wierzytelności krajowych, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Nowy okres, który umożliwia uznanie wierzytelności za nieściągalną to 150 dni liczone od dnia upływu terminu jej płatności (wynikającego z umowy lub faktury). Dla przypomnienia w poprzedniej regulacje wskazywały termin 180 dni.
Co więcej na wierzycielu nie spoczywa konieczność skutecznego zawiadamiania dłużnika (tzn. poinformowania z potwierdzeniem) o zamiarach korygowania VAT-u. Jest to dodatkowy atut, który przyspieszy termin korekty, a przez to można będzie dokonać tego w rozliczeniu za okres, w którym przypada uznanie wierzytelności za uprawdopodobnią.  Warunkiem jest jednak nie uregulowanie wierzytelności do dnia złożenia deklaracji oraz zbycia jej w jakiejkolwiek innej formie. Dodatkowo wierzyciel nie jest zobligowany do wysłania do dłużnika zawiadomienia o skorzystania z ulgi na złe długi, jedyną taką informację (wraz z deklaracją i korektą) należy przekazać do właściwego naczelnika urzędu skarbowego z uwzględnieniem kwoty oraz danych dłużnika.
Z wskazanego rozwiązania korzystać nie będą mogli wierzyciele, których wierzytelność powstała do końca 2012 (wyjątek: nieściągalność zostanie uprawdopodobniona po 150 dniach i wkroczy w 2013 rok).
Czekają tym samym podatników kolejne wybory i kalkulacje. 

Komentarze

Popularne posty